SKYMED Medikal - SGK KATKI PAYI

SKYMED Medikal / SGK KATKI PAYI

Uyku & Solunum Cihazları için SGK Katkı Payı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), sosyal güvence sahibi uyku ve solunum hastalarına PAP cihazları, oksijen konsantratörü, mekanik ve adaptif basınçlı servo ventilatör (ASV) cihazlarının temini için önemli imkanlar sağladığı imkanlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. İhtiyaç duyulan cihazın SGK stoğunda mevcut olması durumunda;
    Hastaya SGK tarafından cihaz temin edilir.
  2. İhtiyaç duyulan cihazın SGK stoğunda mevcut olmaması durumunda;
    SGK sosyal güvence sahibi uyku ve solunum hastalarına değişken miktarlarda parasal katkı sağlamaktadır.

 

SGK’nın sunduğu bu imkanlardan nasıl yararlanabileceğinizi öğrenmek için bilmeniz gerekenleri bu rehberde bulabilirsiniz.

1. Sağlık Raporu ve Reçete

SGK katkı payından yararlanmak isteyen hastanın önce yetkili bir sağlık kuruluşunda (hastane) polisomnografi (uyku testi, PSG) tetkiği olarak uyku apnesi sendromuna sahip olduğuna dair heyet raporu alması gerekir. Ardından gerekliyse PAP titrasyon tetkiğini de tamamlayıp kişiye özel PAP tedavisi detaylarını belirten bir reçete alması gerekir. Hastanede yapılacak işlemler bu şekilde tamamlanmış olur.

Önemli Not: SGK imkanlarından faydalanabilmek için heyet raporu ve reçetenin aynı hastaneden alınmış olması gerekmektedir.

Önemli Not: Hastanede yapılacak işlemler kısa gibi görünse de devlet hastanelerinde uyku tetkiklerinin ve diğer işlemlerin tamamlanması kimi zaman 12 ayı bulabilmektedir. Bu durum uyku tetkiklerinin hastaneler açısından zorluğu ve devlet hastanelerindeki yoğunluktan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle uyku hastaları bu süreçte genellikle özel hastaneleri tercih etmektedir.

2. SGK Onayı

SGK imkanlarından faydalanmak için cihaz temin etmeden önce SGK Merkez Müdürlüğü’ne bağlı İadeli Cihazlar Servisi’ne başvurmalısınız. Bu aşamada hastaneden alınan sağlık raporlarınız ve reçeteniz incelenecek ve onaylanacaktır.

3. SGK'dan Cihaz Temini

SGK’nın stoğunda ihtiyaç duyduğunuz cihaz mevcut ise ikinci el cihaz teminine yönlendirileceksiniz.

Önemli Not: İhtiyaç duyulan cihaz mevcut SGK stoğundan temin edilirse hastanın herhangi bir ücret ödemesi gerekmez. Ancak SGK’nın cihaz alımı sunduğu imkan cihazın bakımını, maske, filtre, hortum gibi ihtiyaç duyacağınız aksesuarları kapsamaz.

Önemli Not: SGK uzun bir süredir cihaz alımı yapmadığı için SGK’dan alacağınız cihazlar daha önce kullanılmış ve hastanın ölümü gibi sebeplerden dolayı artık kullanılmayan ikinci el cihazlardır. Bu cihazlar yeni cihaz alacak hastalar tarafından genellikle tercih edilmemektedir.

4. SGK Katkı Payından Yararlanma

İhtiyaç duyduğunuz cihaz SGK’nın stoğunda mevcut değil ise olmadığına dair onay SGK’nın sunduğu alarak parasal katkı payından yararlanabilirsiniz. Katkı payından yararlanmak için cihazınızı tercih ettiğiniz güvenilir bir yetkili tıbbi cihaz satış merkezinden (medikal) temin etmelisiniz. Tecrübe sahibi medikal işletmeleri SGK ile ilgili süreçte yapılacaklar ve gerekli evraklar konusunda hastalara yardımcı olmaktadırlar.

SGK sunduğu ödeneği siz cihazı satın aldıktan sonra 15 gün içerisinde SGK’ya bildirdiğiniz bir devlet bankası hesabına veya PTT’ye T.C. kimlik numarasına yatırılacak şekilde öder.

SGK’nın farklı cihazlar için sunduğu parasal katkı payı miktarları aşağıdaki gibidir:

 

 

Diğer Cihazlar Katkı Payı Miktarı (KDV dahil)
Oksijen Konsantratörü 2070 ₺
Mekanik Ventilatör 19,440 ₺
Adaptif Basınç Destekli Servo Ventilatör
(ASV) Cihazı
8,100 ₺

Piyasadaki uyku ve solunum cihazlarının fiyatları cihazın marka, özellik ve kalitesine göre çok değişkenlik göstermektedir. Örneğin günümüz itibariyle piyasadaki Otomatik CPAP cihazlarının fiyatları SGK katkı payı miktarı olan 1,404₺’den başlayıp 10,000₺’ye kadar devam etmektedir.

Önemli Not: Uyku ve solunum cihazları yıllar boyu kullanılması gereken önemli cihazlar olduğu için hastalar genellikle sağlık personelleri ve satış merkezlerinin tavsiyeleri doğrultusunda bir miktar fark ödeyerek daha donanımlı, kaliteli ve konforlu cihazları tercih etmektedir. SGK ödeneği bu nedenle “Katkı Payı” olarak isimlendirilir.

5. Zimmet ve Taahütname

SGK imkanlarından yararlanarak temin edilen uyku ve solunum cihazlarının mülkiyeti hastalara ait değildir. SGK’dan teslim alınan cihazlar hastaya zimmetlenir. Hastalığın ortadan kalkması, değişmesi veya ölüm gibi cihazın kullanılamamasına sebep olabilecek durumlarda cihazın SGK’ya iade edilmesi gerekir.

Katkı payından yararlanarak satın alınan cihazlar da fark ödenerek alınmış olsalar dahi kullanılmadığında SGK’ya iade edileceğine dair taahütname imzalanır. Bu cihazlar satılamaz veya devredilemez. SGK cihazın kullanılıp kullanılmadığını periyodik olarak kontrol edebilir.

Önemli Not: Uyku ve solunum cihazınızı SGK imkanlarından yararlanmadan da satın alabilirsiniz. Bu şekilde satın alacağınız cihazların zimmetlenmesi gerekmez, mülkiyeti tamamen size aittir. Kullanmadığınız veya değiştirmek istediğiniz takdirde cihazınızı satabilirsiniz.

6. Aksesuarlar ve Yenileme

Uyku ve solunum cihazlarını aktif bir şekilde kullanırken fitre, hortum ve maske gibi aksesuarlara ihtiyaç duyulur. Tedavinin başarısı için doğru ve kaliteli maske kullanmak doğru cihaz kullanmak kadar önemlidir.

SGK aksesuarlar için de katkı payı imkanı sağlamaktadır. Aksesuarlar için belirlenen katkı payı miktarları aşağıdaki tablodaki gibidir:

Aksesuarlar Katkı Payı Miktarı (KDV dahil)
Burun Maskesi
(Nazal Maske)
287 ₺
Ağız & Burun Maskesi
(Oranazal Maske)
306 ₺
Hortum 53 ₺

Tedavinin başarısı ve hijyen açısından maske ve hortum gibi aksesuarların periyodik aralıklarla yenilenmesi tavsiye edilir. Bu nedenle SGK cihazlar için sağladığı katkı payı hakkını 10 yılda bir yenilenirken, aksesuarlar için sağlanan katkı payı hakkı her yıl yenilemektedir.

Örneğin: ilk uyku ve solunum cihazını aksesuarları ile birlikte 29.11.2018 tarihinde alan bir hasta 29.11.2019 tarihinden itibaren satın alacağı yeni bir maske için tekrar SGK katkı payından yararlanabilir.

Önemli Not: Aksesuar yenilerken cihaz için rapor alınan hastaneden tekrar yıllık rapor ve aksesuar reçetesi alınması gerekir. Katkı payından yararlanmak için SGK anlaşmalı bir medikale rapor ve reçeteniz ile başvurarak aksesuar satın almanız yeterlidir. SGK’da bir işlem yapmanız gerekmez.

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.