SKYMED Medikal - Bipap ve Cipap Cihazları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bipap ve Cipap Cihazları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bipap ve Cipap Cihazları Arasındaki Farklar Nelerdir?

 

Bipap ve Cipap Cihazları Arasındaki Farklar Nelerdir?

CPAP veya BIPAP, çoğunlukla uyku apnesini ve diğer solunum bozukluklarını tedavi etmek için kullanılan iki farklı solunum cihazıdır. CPAP, Sürekli Pozitif Havayolu Basıncı, BIPAP İki Seviyeli Pozitif Havayolu Basıncı anlamına gelir. Her iki makine de, çökmelerini ve tıkanmalarını önlemek için hastanın hava yollarına sabit ve sürekli bir basınçlı hava akımı sağlar. asıl fark CPAP ve BIPAP arasında ki CPAP makineleri sadece gece boyunca sabit kalan tek bir basınca ayarlanabilirken BIPAP makineleri inhalasyon ve ekshalasyon için iki basınç ayarına ayarlanabilir.
CPAP nedir

CPAP kısaltması Sürekli pozitif Havayolu BasıncıBu, uykudayken çökmemeniz için çalışma basıncı almanın ve boğazın içine uygulamanın bir yoludur. Uyku apnesinin tedavisinde kullanılan yaygın bir terapidir. Bu makine odadan aldığı havayı bastırır ve daha sonra havayı yüzünüze takılacak bir maskeye bağlı tüplerden geçirir.

Burada kullanılan özel makine dahil olmak üzere üç ana parça içerir

    Burun veya burnun ve ağzın her yerine oturan kayışlı bir maske
    Maskeyi CPAP makinesine bağlayan bir tüp
    Ritmik olarak tüpe hava üfleyen bir motor

Bazı CPAP makineleri ayrıca ısıtılmış nemlendiriciler ve veri toplayıcıları içerebilir. CPAP genellikle obstrüktif uyku apnesi için etkili bir tedavi olarak kullanılır; bu, temel olarak, kişi uykuda iken solunum veya sığ nefeslerde sık sık duraklamalara neden olur. Bu da, ciğerlere hava girişi zorluğu ile sonuçlanacaktır.

Obstrüktif uyku apnesinde uyku sırasında hava yolunun çökmesi veya tıkanması olasılığı vardır. Aslında, en sonunda solumayı ve solumayı denediğinizde, burun boşluğu içinde sıkışan hava yüksek bir horlamaya neden olacak şekilde sıkılır.
CPAP’ın Başlıca Avantajları

    Havayolunu uyurken açık tutun
    Sosyal stigmaya yol açabilecek doğru horlama
    Uyku kalitesini artırmak
    Uyku apnesinin aşırı gündüz uykululuk semptomlarının iyileştirilmesi
    Yüksek tansiyonun önlenmesi

BiPAP Nedir?

BİPAP veya İki Seviye Pozitif Havayolu Basıncı, akciğerlerde ve solunum tüplerinde potansiyel çökmeleri veya tıkanmaları önlemek için, bir maskenin içinden basınçlı solunum havası sağlayan bir maske ile uyku apnesi olan hastalar için invazif olmayan bir tedavi yöntemidir.

BIPAP’ın en önemli özelliği, temel olarak soluma ve soluma üzerindeki basıncı izleyen iki ayarla gelmesidir.Hastaların nefes alma kapasitelerini ve nefes alma ile ilgili tüm devam eden sorunları, baskıyı artırarak ve uyurken düşerek nefes almaya zorlayarak kontrol eder.

Uzmanların çoğu, BIPAP makinelerini, kendi başlarına tamamen nefes alamayan hastalar için önermektedir, çünkü makine kanlarına daha fazla oksijen girmesine yardımcı olmaktadır. Bu ayrıca, ciddi apne problemleri olanlar veya CPAP makineleri ile uğraşmakta zorlananlar için düzenli bir tedavi olarak önerilmektedir.

BIPAP kullanımı için diğer öneriler

    Yüksek basınçlı kurulum veya düşük oksijen seviyesine sahip uyku apnesi hastaları.
    CPAP etkilenen hastalarda başarısız olduğunda
    Kardiyopulmoner bozukluğu olan hastalar; konjestif kalp yetmezliği

CPAP ve BIPAP Arasındaki Fark
Kısaltma

CPAP Sürekli pozitif Havayolu Basıncı anlamına gelir

BİPAP İki Seviyeli Pozitif Havayolu Basıncı anlamına gelir.
Basınç ayarları

CPAP ve BIPAP arasındaki temel fark şudur: CPAP makineler yalnızca gece boyunca sabit kalan tek bir basınca ayarlanabilir; BİPAP makineler soluma (yüksek ipap) ve soluma (düşük epap) gibi iki basınç ayarına ayarlanabilir. BIPAP’taki bu ikili ayar sistemi, hastanın solunum sistemine daha fazla hava girmesini sağlar.

image-1 image-2 image-3

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

E-Bültene Abone Olup Kampanyalarımızdan Anında Haberdar Olabilirsiniz.